Çetelerin kontrolüne geçen Haiti’de ülkesine dönemeyen Başbakan istifa etti

Haiti Başbakanı Ariel Henry, isyancı çetelerin istifa etmesi yönündeki baskısını kabul ederek görevden ayrılma kararı aldı.

Çetelerin savaş alanına çevirdiği ülkede sokaklar çürüyen cesetlerle dolarken Başbakan Henry, tehditler nedeniyle ülkesine dönememiş ve Puerto Rico’da mahsur kalmıştı. Başkent Port-au-Prince’de kontrolü ele alan silahlı çeteler, Henry istifa etmezse ülkede iç savaş çıkacağını belirtmişti.

Ariel Henry, 2021’de geçici Başbakan olmuştu.

Haiti’deki durumu ele almak üzere Jamaica’da düzenlenen toplantıda Henry’nin istifa edeceği duyuruldu. Guyana Devlet Başkanı Irfaan Ali, ülkede bir geçiş hükümeti kurulacağını söyledi.

Haiti’deki personelinin bir kısmını geri çeken ABD de Haiti’de BM Gücü konuşlandırılması için 100 milyon dolar vereceğini açıkladı. Ancak daha önce uluslararası BM misyonlarının ülkede yol açtığı kolera salgınları ve cinsel saldırılar nedeniyle Haitililer uluslararası güçlerin konuşlandırılmasına sıcak bakmıyor.

Çete lideri Jimmy “Barbekü” Cherizier

ÜLKENİN EN GÜÇLÜ ADAMI, ÇETE LİDERİ ‘BARBEKÜ’

Haiti bu ay başında isyancı çetelerin hapishaneleri basarak birçok mahkumun firar etmesine yol açmasının ardından olağanüstü hal ilan etmişti. Silahlı grupların stratejik bölgelerin kontrolünü ele geçirdiği belirtiliyor.

Çetelerin lideri olan “Barbekü” lakaplı eski polis Jimmy Cherizier, eski devlet başkanının suikasta uğraması sonrasında seçimle iktidara gelmeyen Henry’yi devirme sözü vermiş, sokaklar savaş alanına dönmüştü. “Ülkenin en güçlü adamı” haline gelen Cherizier, yeni liderin Haiti halkı tarafından seçilmesi gerektiğini savunarak “Bu barışçıl değil kanlı bir devrim, çünkü bir apartheid düzeninde yaşıyoruz” dedi.

Birçok Haitili siyasetçi ülkedeki şiddet nedeniyle yurt dışında yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x