Emniyet’te Nurcu-Okuyucu operasyon: Kim bu ‘yukarısı’

Hürriyet Gazetesi yazarı Nedim Şener bugünkü köşesinde, “Fetullahçı Terör Örgütü’nün 2007’den itibaren kumpas operasyonlarıyla Türkiye’ye yaşattığı süreç tekrar ediyor” dedi.

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç’e yakın üç üst düzey polis müdürünün açığa alınmasıyla devam eden süreci değerlendiren Şener, emniyet içinde “Nurcu-Okuyucu” diye adlandırılan gruba işaret ederek, “Devletin içinde yine birilerinin bu kez Ankara Emniyet Müdürlüğü merkezli olarak iktidara kumpas kurduğu ortaya çıktı” dedi.

Ayhan Bora Kaplan davasının gizli tanığı M7 kendini ifşa etti: ‘Soylu’yu suçlamamı istediler’Siyaset

KİM BU ‘YUKARISI’?

Ayhan Bora Kaplan örgütünün 2 numarası olduğu iddiasıyla yargılanan firari Serdar Sertçelik, açığa alınan polis müdürleriyle yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtlarını sosyal medya üzerinden yayınladı. Ses kayıtlarını değerlendiren Nedim Şener, Serdar Sertçelik ile konuşan polis müdürü Şevket Demircan’ın telefon görüşmesinde söz ettiği ‘Başkan’ın kim olduğunu sordu.

Nedim Şener’in köşe yazısının ilgili bölümleri şu şekilde:

Serdar Sertçelik ile görüşen polis müdürü Demircan telefon görüşmesinde bir “Başkan”dan söz ediyor. Görüşme kaydı “Başkan” dediği kişinin her şeyden haberi olduğunu gösteriyor. Açığa alınan polis müdürü, kumpasın tüm aşamalarından “yukarısının” haberi olduğundan, “durumu yukarıya” bildireceğinden söz edip duruyor.

MHP’YE KUMPAS

Öte yandan AK Partili bakanların da adının ekleneceği ifade ile hükümete yönelik “Temiz Eller Operasyonu” yapılacağını gösteriyor. Polis müdürü Şevket Demircan, gizli tanık olarak ifade verme konusunda Serdar Sertçelik’i ikna etmek için “Bize Temiz Eller Operasyonu’nu sizin ellerinizle başlattığınız haberini verdiler. Oradan pay biç sen” diyerek kumpasın ne kadar büyük olduğunu işaret ediyor. MHP’nin de ifadesinde geçmesini isteyen polis müdürü, “MHP ile ilgili de patlat, geç” diyerek hedefini açık ediyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın da takip ettiği konu Türkiye’de devlet içine sızmış yapıların, emniyet ve yargı içinde ne tür bir tehdit olduğunu bir kez daha gösterdi.

Ankara’da neler oluyor: MİT devredeGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x